Bebeğinizin Uyku Sorunlarının En Önemli 3 Sebebi

Yenidoğan dönemini atlattıktan sonra bebeğiniz sağlık sorunu veya bir sıkıntısı olmadığı halde hala geceleri sık sık uyanıyor ve kendi kendine tekrar uykuya dönemiyorsa bir uyku sorunu olabilir.

Uyku sorunlarının bir çok nedeni olabilir ancak en önemli sebeplerini 3 maddeyle açıklayabilirim.

  • 1.     Uykuyu destekle ilişkilendirme: Bebekler, uykuyu belli aktivitelerle (örneğin sallanma, emme, kucakta gezme) ilişkilendirirler. Eğer bebeğiniz belirli bir desteğe ihtiyaç duyarak uykuya dalıyorsa, her uyanışında tekrar aynı desteği bekler. Bebeğinize kendi kendine uykuya dalmayı öğretmek, uyku sorununu aşmanın temel adımlarından biridir.

    2.     Aşırı Yorgunluk ve Uyku Penceresine Uymama: Bebekler, uzun süre uyanık kaldıklarında stres hormonu salgılarlar. Bu, uykusuzluk ve sık uyanma sorunlarını tetikleyebilir. Bebeğinizin yorgunluğunu kontrol etmek ve akşam erken saatlerde yatışını sağlamak için aşırı yorulmasını beklemeden ayına uygun uyku penceresine (iki uyku arası uyanık kalması gereken süre) dikkat ederek daha kaliteli bir uyku uyumasını sağlayabilirsiniz.

  • 3.     Uyku Rutinlerinin Olmaması: Bebekler, uykudan önce bir rutine ihtiyaç duyarlar. Bu, hem gündüz hem de gece uykuları için geçerlidir. Bebeğinizi uyumadan önce rahatlatıcı aktivitelerle (örneğin banyo, ninni, kitap okuma) uykuya hazırlamak, uykuya dalışını kolaylaştırır ve uykuyu sevdirerek mutlu uyumasını sağlar.

Aşırı yorgun bebek uyuyamaz.

Tülin Gümüş